رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June
هژمونی روسیه، ارتقای جایگاه ترکیه

تُرک استریم مسیر جدید گاز روسیه به اروپای شرقی

پروژه اخیر به برنامه های صادرات گاز اوکراین به اروپای شرقی هم صدمه خواهد زد. به عنوان مثال صادرات گاز روسیه به بلغارستان ، اکنون در حال عبور از اوکراین است ولی در آینده از طریق ترکیه تحویل داده خواهد شد. طبق برآورد اوکراین، این خط لوله جدید گاز، 15 میلیارد متر مکعب از ظرفیت صادرات گاز اوکراین را کاهش خواهد داد.

در ژانویه 2020 ، ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه خط لوله گاز TurkStream را در مراسمی در استانبول نیز با حضور الكساندر ووسیچ رئیس جمهور صربستان و نخست وزیر بلغارستان بویكو بوریسف را رونمایی کردند.

 دو خط لوله تُرک استریم گاز روسیه را به دو بازار مختلف عرضه می کند: نخست؛ بازار داخلی ترکیه و دوم ؛کشورهای جنوب شرقی اروپا. این پروژه انرژی این امکان را به روسیه خواهد داد تا صادرات گاز از طریق اوکراین را کاهش داده و با پروژه های دیگری مانند خط لوله ترانس آناتولی ، که گاز طبیعی جمهوری آذربایجان را از طریق ترکیه به اروپا منتقل می کند، رقابت کند.

پروژه اخیر به برنامه های صادرات گاز اوکراین به اروپای شرقی هم صدمه خواهد زد. به عنوان مثال صادرات گاز روسیه به بلغارستان ، اکنون در حال عبور از اوکراین است ولی در آینده از طریق ترکیه تحویل داده خواهد شد. طبق برآورد اوکراین، این خط لوله جدید گاز،  15 میلیارد متر مکعب از ظرفیت صادرات گاز اوکراین را کاهش خواهد داد.

البته صادرات از طریق خطِ یک آبی رنگ به تقاضای ترکیه بستگی دارد که ممکن است با تأمین انرژی از منابع دیگر مانند گاز خزر از جمهوری آذربایجان محدود شود. فعلا ساخت برخی از قسمت های رشته دوم به تأخیر افتاده است. علاوه بر این ، طبق بودجه دفاعی سال 2020 که ماه گذشته توسط کنگره به تصویب رسید ، این پروژه ممکن است تحت تحریم های ایالات متحده قرار بگیرد. عملی شدن تحریم ها به نظر رئیس جمهور امریکا بستگی دارد که این موضوع از احتمال آن می کاهد.

اخبار مرتبطنوشته نخست

اقتدار و توسعه

چند نکته در باب دولتِ مقتدر توسعه‌گرا

سالار سیف‌الدینی: اقتصاددان ها، سیاسیون و جامعه شناس‌ها یا بسیاری از روزنامه‌نگاران بارها در مورد «توسعه» همه جانبه سخن گفته اند. برخی توسعه سیاسی را پیش نیاز توسعه اقتصادی می‌دانند و برخی دیگر برعکس توسعه اقتصادی را در اولویت قرار می دهند. هر کدام از دو گروه نیز دلایل متقن و قابل توجهی عرصه می کنند.  اما چه کسی قرار است برنامه توسعه سیاسی یا اقتصادی را پیش ببرد؟ پاسخ دشوار نیست: «دولت». ولی دولت(نظام سیاسی) چگونه می‌تواند توسعه نظام مند را به عنوان الگوی راهبردی محقق سازد؟ پاسخ آن هم دشوار نیست: برنامه ریزی یا آنچه که سیاست‌گذاری می نامیم. اما مگر نه این است که تا کنون دستکم در حوزه اقتصاد، سیاست گذاری‌های دقیقی برای پیشبرد برنامه های توسعه ای تدوین شده است؟ چند درصد از برنامه های توسعه ای که از دهه چهل تا به امروز تدوین و اجرایی شده است محقق شده اند؟ چه میزان از اسناد چشم انداز توسعه به وضعیت آرمانی نزدیک شده اند؟ پاسخ هر چه باشد، امیدوار کننده نیست. شاید نقطه عزیمت اصلی باید یافتن همین پاسخ برای چرایی این ناکامی باشد. چرا سیاست‌گذاری های موجود کامیاب نبودند؟  اگر فعلا فرض را بر اولویت توسعه سیاسی بر اقتصادی قرار دهیم،شاید بتوان فرمولی در این زمینه مشخص کرد که آینده ای بهتر را به تصویر می‌کشد. تجربه های تاریخی دولت مقتدر توسعه‌گرا، تجربه ای است که بسیاری از کشورها را به سلامت به وادای توسعه رسانده است. مطالعه در کشورهایی که در چند دهه گذشته به توسعه سیاسی و اقتصادی مطلوب رسیده اند، نشانگر تجربه موفق دولت مقتدر توسعه گرا در این وادی بوده است. از کره جنوبی تا مالزی یا ترکیه حتی برخی کشورهای پساشوروی یک دوره کوتاه پیشا دموکراسی را تجربه کرده و سپس وارد توسعه سیاسی- اقتصادی شدند.  پیش نیاز جامعه دموکراتیک، وجود دولت مقتدری است که آرمان توسعه را در میان مدت ( طرح چند ساله) در دستور کار قرار داده باشد. دولتی مبتنی بر دیوان سالاری قدرتمند و سریع، توانِ دفاعی و استقلال نسبی در عرصه تصمیم‌گیری بین المللی است. تنها یک دولت قدرتمند که در عمل و نه شعار، خواهان توسعه باشد، اراده ای جدی برای مقابله  فساد داشته باشد و امتیازهای گروهی و شخصی را الغاء،و اقدام به سیاست گذاری کند، قادر به حصول توسعه کامل است. دولت های ضعیف و بی برنامه نه قادر به برنامه ریزی اند و نه قادر به سیاست گذاری. لازمه سیاست‌گذاری به نظر می رسد لازمه زمان بندی و سیاست های توسعه ابتدا اصلاح ساختار دولت و دیوان به شکلی است که بتوان دولتی مقتدر و توسعه‌گرا را در کمترین زمان ممکن پیکربندی کرد. دلیل این تقدم این است که بدون وجود ساختار مطلوب، امکان اجرای هیچ برنامه ای نیست. اگر برنامه های توسعه قبلی شکست خورده اند دلیل آن فقدان همین وصف است. نظام سیاست‌گذاری از سه رکن اصلی تشیکل می شود. در نبود هریک از ارکان این مثلث هر نوع سیاست‌گذاری احتمالا به شکست خواهد انجامید و یا نیمه کاره رها خواهد شد. این ارکان عبارت اند از: متن سیاست گذاری، یا برنامه توافق شده در ارکان تصمیم گیری، دیوان سالاری منظم، سریع و مبتنی بر سلسله مراتب و در ...