رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June
  • چهارشنبه 23 بهمن 1398 - 10:09
  • کد خبر : 1077
  • سیاست
  • چاپ خبر : مردم کدام کشورهای غربی بیشترین تمایل قلمروخواهی را دارند؟

علاوه بر مجارستان، یونان، بلغارستان، ترکیه و روسیه پنج کشوری هستند که در صدر لیست قلمروخواهی از همسایگان قرار می گیرند. همچنین ترکیه یکی از همسایگان ایران، با 58 درصد موافق، معتقد است که بخشی از خاک همسایگانش در حقیقت متعلق به این کشور است.

بر اساس نظرسنجی موسسه تحقیقاتی پیو PEW مردم هر یک از کشورهای اروپا و امریکای شمالی بر این باور اند که بخشی از خاک کشور همسایه در حقیقت متعلق به آنها است. بر اساس این پروژه افکار سنجی، مجارستانی ها و سوئدی ها به ترتیب بیشترین و کم ترین «موافق» را در پاسخ به این پرسش داشتند که «آیا باور دارید که بخشی از خاک کشورهای همسایه متعلق به کشور شما است»؟

علاوه بر مجارستان، یونان، بلغارستان، ترکیه و روسیه پنج کشوری هستند که در صدر لیست قلمروخواهی از همسایگان قرار می گیرند. همچنین ترکیه یکی از همسایگان ایران، با 58 درصد موافق، معتقد است که بخشی از خاک همسایگانش در حقیقت متعلق به این کشور  است. به طور کلی این گرایش در بین کشورهای عضو ناتو عدد میانه 35 را نشان می دهد.بر اساس نظر سنجی «پیو» که در بهار 2019 انجام شده است، در میان شهروندان کانادایی و امریکایی به ترتیب 25 و 19 درصد به این پرسش، پاسخ مثبت داده اند. نتایج این نظر سنجی را می توانید در نمودار زیر ببنید.

درصد افرادی که معتقند بخشی از کشور همسایه متعلق به کشور خودشان است! منیع: پیو

اخبار مرتبطنوشته نخست

اقتدار و توسعه

چند نکته در باب دولتِ مقتدر توسعه‌گرا

سالار سیف‌الدینی: اقتصاددان ها، سیاسیون و جامعه شناس‌ها یا بسیاری از روزنامه‌نگاران بارها در مورد «توسعه» همه جانبه سخن گفته اند. برخی توسعه سیاسی را پیش نیاز توسعه اقتصادی می‌دانند و برخی دیگر برعکس توسعه اقتصادی را در اولویت قرار می دهند. هر کدام از دو گروه نیز دلایل متقن و قابل توجهی عرصه می کنند.  اما چه کسی قرار است برنامه توسعه سیاسی یا اقتصادی را پیش ببرد؟ پاسخ دشوار نیست: «دولت». ولی دولت(نظام سیاسی) چگونه می‌تواند توسعه نظام مند را به عنوان الگوی راهبردی محقق سازد؟ پاسخ آن هم دشوار نیست: برنامه ریزی یا آنچه که سیاست‌گذاری می نامیم. اما مگر نه این است که تا کنون دستکم در حوزه اقتصاد، سیاست گذاری‌های دقیقی برای پیشبرد برنامه های توسعه ای تدوین شده است؟ چند درصد از برنامه های توسعه ای که از دهه چهل تا به امروز تدوین و اجرایی شده است محقق شده اند؟ چه میزان از اسناد چشم انداز توسعه به وضعیت آرمانی نزدیک شده اند؟ پاسخ هر چه باشد، امیدوار کننده نیست. شاید نقطه عزیمت اصلی باید یافتن همین پاسخ برای چرایی این ناکامی باشد. چرا سیاست‌گذاری های موجود کامیاب نبودند؟  اگر فعلا فرض را بر اولویت توسعه سیاسی بر اقتصادی قرار دهیم،شاید بتوان فرمولی در این زمینه مشخص کرد که آینده ای بهتر را به تصویر می‌کشد. تجربه های تاریخی دولت مقتدر توسعه‌گرا، تجربه ای است که بسیاری از کشورها را به سلامت به وادای توسعه رسانده است. مطالعه در کشورهایی که در چند دهه گذشته به توسعه سیاسی و اقتصادی مطلوب رسیده اند، نشانگر تجربه موفق دولت مقتدر توسعه گرا در این وادی بوده است. از کره جنوبی تا مالزی یا ترکیه حتی برخی کشورهای پساشوروی یک دوره کوتاه پیشا دموکراسی را تجربه کرده و سپس وارد توسعه سیاسی- اقتصادی شدند.  پیش نیاز جامعه دموکراتیک، وجود دولت مقتدری است که آرمان توسعه را در میان مدت ( طرح چند ساله) در دستور کار قرار داده باشد. دولتی مبتنی بر دیوان سالاری قدرتمند و سریع، توانِ دفاعی و استقلال نسبی در عرصه تصمیم‌گیری بین المللی است. تنها یک دولت قدرتمند که در عمل و نه شعار، خواهان توسعه باشد، اراده ای جدی برای مقابله  فساد داشته باشد و امتیازهای گروهی و شخصی را الغاء،و اقدام به سیاست گذاری کند، قادر به حصول توسعه کامل است. دولت های ضعیف و بی برنامه نه قادر به برنامه ریزی اند و نه قادر به سیاست گذاری. لازمه سیاست‌گذاری به نظر می رسد لازمه زمان بندی و سیاست های توسعه ابتدا اصلاح ساختار دولت و دیوان به شکلی است که بتوان دولتی مقتدر و توسعه‌گرا را در کمترین زمان ممکن پیکربندی کرد. دلیل این تقدم این است که بدون وجود ساختار مطلوب، امکان اجرای هیچ برنامه ای نیست. اگر برنامه های توسعه قبلی شکست خورده اند دلیل آن فقدان همین وصف است. نظام سیاست‌گذاری از سه رکن اصلی تشیکل می شود. در نبود هریک از ارکان این مثلث هر نوع سیاست‌گذاری احتمالا به شکست خواهد انجامید و یا نیمه کاره رها خواهد شد. این ارکان عبارت اند از: متن سیاست گذاری، یا برنامه توافق شده در ارکان تصمیم گیری، دیوان سالاری منظم، سریع و مبتنی بر سلسله مراتب و در ...