رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰
 • الجمعة ۲۰ ذو الحجة ۱۴۴۲
 • 2021 Friday 30 July
 • شنبه 12 بهمن 1398 - 11:26
 • کد خبر : 989
 • سیاست
 • چاپ خبر : ژئوپلیتیک جهان اسلام؛ چرا خاورمیانه آسوده نیست؟

مرزهای مرکز جهان اسلام اغلب به صورت هندسی هستند و در ترسیم آنها به مسائل دفاعی و نظامی کاملا بی توجهی شده است. بنابراین هر لحظه امکان درگیری بین کشورهای غرب جهان اسلام وجود دارد

«کمربند شکننده» اصطلاحی است که به کشورهای جنوب غربی آسیا (خاورمیانه) اطلاق می شود. این اصطلاح از آن رو به این منطقه نسبت داده شده است که بحران در آن به سرعت اوج می‌گیرد و در کوتاه ترین زمان ممکن توسعه می‌یابد و در عین حال سریعا قابل فروکش است. همچنین سرزمین های این منطقه منطبق با جبهه سوم استراتژیک اوراسیا است که وابسته به قدرت بحری(خشکی) است.

 نقش این منطقه در استراتژی لجستیکی قدرت های بزرگ جهانی به حدی است که نادیده گرفتن آن به بن بست استراتژی های اقتصادی و نظامی می انجامد. موقعیت ژئواستراتژیک قدرت خشکی در مقایسه با قدرت دریایی همواره امکانات بیشتری برای وارد کردن فشار و دست اندازی در اختیار داشته است و یکی از مهم ترین ویژگی های آن لجستیک است. ترکیب نیروهای نظامی ابرقدرت ها به شکلی است که برای بحران های از قبل پیش بینی شده سازمان یافته اند.

در حالی که هر لحظه ممکن است مناطقی از کره زمین به خصوص مناطق کمربند شکننده حالت بحرانی یابند قدرت های بزرگ برای آنکه در کمترین زمان ممکن دست به واکنش نظامی بازدارنده بزنند همواره در پی سازماندهی نیرویی جدا از نیروهای معمول بوده اند که از آن به عنوان نیروهای واکنش سریع یاد می شود. پیوندهای ناگسستنی و تداوم بخش سیاست و اقتصاد امریکا به منابع معدنی، انرژی، تجارت جهانی و راههای آبی مربوط می شود که در این بین عوامل مهم منابع معدنی و به ویژن منابع استراتژیک نقش مهم تری دارند: بدون منگنز،کرم، پلاتین و کبالت هیچ گونه هواپیما، اتومبیل، موتور جت، فضاپیما،  اسلحه پیشرفته و حتی وسیله الکترونیک خانگی وجود نخواهد داشت.

از نظر سائول کوهن جهان اسلام مکمل ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی دو قدرت برّی و بحری است. این خود چندپارگی جهان اسلام را در دیدی استراتژیک مطرح می‌کند.  به همین خاطر قدرت های بزرگ خشکی و دریایی همواره برای کنترل منطقه با یکدیگر رقابت کرده اند.

 غرب جهان اسلام:

غرب جهان اسلام شامل خاورمیانه و شمال افریقا است. یکی از محاسن ژئوپلیتیکی غرب جهان اسلام وحدت سرزمینی و پیوسته بودن مرزها است. شمال این ناحیه متاثر از دریای مدیترانه است.

شرق جهان اسلام:

شامل آسیای مرکزی تا هند، بنگلادش و… است.

حدااکثر جمعیت مسلمان در این ناحیه متمرکز شده است. از وحدت عملیاتی و جغرافیایی بیشتری برخوردار است.

مرکز جهان اسلام:

شامل شبه جزیره جنوب غربی آسیا است.

از مرزهای شرقی ایران، شرق مدیترانه، دریای احمر، خلیج فارس، دریای عرب و دریای هرمز را شامل می شود.

اگر بتوان راهکارهایی برای مشکلات مرکز جهان اسلام یافت، نواحی شرقی و غربی مشکلات کمتری خواهند داشت.

بخش مرکزی جهان اسلام در حکم یک سرپل عملیاتی بین سه قاره اروپا، آسیا و افریقا است.

اهمیت مرکز جهان اسلام در طول زیاد سواحل دریایی آن است.

حساسیت این منطقه به قدری است که در یک ناحیه کوچک از مرکز جهان اسلام شش نقطه مهم استراتژیک وجود دارد که برخی از آنها عامل وجودیِ کشور بوده اند. مثلا وجود دو تنگه بسفر و داردانل در پیدایش کشور ترکیه و تعیین مرزهای سیاسی آن نقش بسزایی داشته است. اهمیت این دو گذرگاه از نظر دول بزرگ یکی از عوامل پیدایش مسئله شرق در تاریخ شده است.

کانال سوئز و تنگه باب المندب در حکم مکمل های یکدیگر هستند. تنگه هرمز نیز با پیدایش انرژی به نقطه بدون جایگزین تبدیل شده است. خلیج فارس از دیگر مناطق مهم مرکزی جهان اسلام است. این منطقه در استراتژی های نظامی جزء صحنه عملیاتی اقیانوس‌کبیر است .در واقع هر نوع حرکت سیاسی و نظامی که در اقیانوس هند انجام شود آغاز آن در خلیج فارس و دریای سرخ خواهد بود. محور مرکز جهان اسلام بر پایه ژئوپلیتیک نفت شکل گرفته است.

مرزهای هندسی و قراردادی

مرزهای سیاسی و خطوط قراردادی در بخش مرکزی جهان اسلام پیچیده ترین شکل را به خود می گیرد. وجود اسرائیل در اینجا پیچیدگی را تشدید می کند زیرا اسرائیل در واقع طرفدار خطوط شناور است. ایتالیا، فرانسه، بریتانیا در تعیین مرزهای غربی جهان اسلام نقش داشتند. این مرزها به صورت هندسی هستند و در ترسیم آنها به مسائل دفاعی و نظامی کاملا بی توجهی شده است. بنابراین هر لحظه امکان درگیری بین کشورهای غرب جهان اسلام وجود دارد. امروز چهار نوع اختلاف مرز بیتن کشورها شناسایی شده است که همه آنها را در مرکز جهان اسلام می توان یافت:

 • اختلاف مکانی: ریشه این اختلاف از مشخص نشدن مکان دقیق مرز است و ممکن است از تفسیرهای گوناگون اسناد منبعث شود. اختلاف مکانی اغلب در نتیجه تغییر مجرای رودخانه ها، سکوهای شنی و جزایر به وجود می آید. برای مثل می توان به مسئله اروند رود اشاره کرد.
 • اختلاف ارضی:  برای مثال می توان به اختلاف بین مراکش و موریتانی بر سر مالکیت صحرا اشاره کرد که موجب تاسیس جبهه پولیسارو شده است. وجود معادن فسفات بوکرع در شمال صحرای غربی که غنی ترین ذخایر جهان است موضوع را پچیده تر کرده است. اختلاف بین سعودی، امارات و عمان بر سر واحه های «بوریمی» یکی دیگر از این اختلافات است. ادعای ارضی عراق بر کویت و اختلاف مصر و سودان بر سر وادی «حلفا» نمونه های دیگر است.
 • اختلاف عملکردی: این اختلاف در نتیجه تاثیراتی که مرز بر حرکت مردم و کالاها می گذارد یا اشکالات محلی که در بهره برداری از زمین و مدیریت بروز می کند به وجود آمده است. مانند اختلاف بین یونان و ترکیه بر سر قبرس
 • اختلاف ناشی از منابع ممتد در دو سوی مرز: بهترین مثال در این مورد اختلاف ترکیه، سوریه و عراق بر سر بهره برداری از آب رودخانه فرات است که سرچشمه آن را ترکیه در اختیار دارد و در آینده ترکیه از کنترل و در اختیار گذاشتن آن استفاده های بسیاری خواهد برد. نمونه دیگر، حوزه رود اردن است که بین لبنان ، سوریه، اردن و اسرائیل تقسیم شده است. اگر چه این رودخانه در مقایسه با دجله و فرات نهر کوچکی است ولی همین رود برای اردن و اسرائیل اهمیت حیاتی دارد. در بخش غربی جهان اسلام، رودخانه نیل نیز بحث برانگیز است. برخی کارشناسان پیش بینی می کنند در آینده بین مصر، سودان و اتیوپی در نتیجه تقاضای فزاینده مبتنی بر طرح های جدید آبیاری و رشد جمعیت رقابتی بروز خواهد کرد.

علاوه بر موارد فوق هنوز موارد دیگری از مناطق مرز در مرکز و غرب جهان اسلام به صورت بی طرف و حایل با خطوط آتش بس وجود دارد که هر لحظه ممکن است به عنوان موضوعی برای شروع بحران و درگیری مطرح شود. از جمله منطقه بی طرف که مراکش را از منطقه تحت تسلط اسپانیا جدا میکند به نام ملیله.

این گفتار خلاصه ای مباحث دکتر عزت الله عزتی استاد جغرافیای سیاسی بود.

اخبار مرتبطنوشته نخست

اقتدار و توسعه

چند نکته در باب دولتِ مقتدر توسعه‌گرا

سالار سیف‌الدینی: اقتصاددان ها، سیاسیون و جامعه شناس‌ها یا بسیاری از روزنامه‌نگاران بارها در مورد «توسعه» همه جانبه سخن گفته اند. برخی توسعه سیاسی را پیش نیاز توسعه اقتصادی می‌دانند و برخی دیگر برعکس توسعه اقتصادی را در اولویت قرار می دهند. هر کدام از دو گروه نیز دلایل متقن و قابل توجهی عرصه می کنند.  اما چه کسی قرار است برنامه توسعه سیاسی یا اقتصادی را پیش ببرد؟ پاسخ دشوار نیست: «دولت». ولی دولت(نظام سیاسی) چگونه می‌تواند توسعه نظام مند را به عنوان الگوی راهبردی محقق سازد؟ پاسخ آن هم دشوار نیست: برنامه ریزی یا آنچه که سیاست‌گذاری می نامیم. اما مگر نه این است که تا کنون دستکم در حوزه اقتصاد، سیاست گذاری‌های دقیقی برای پیشبرد برنامه های توسعه ای تدوین شده است؟ چند درصد از برنامه های توسعه ای که از دهه چهل تا به امروز تدوین و اجرایی شده است محقق شده اند؟ چه میزان از اسناد چشم انداز توسعه به وضعیت آرمانی نزدیک شده اند؟ پاسخ هر چه باشد، امیدوار کننده نیست. شاید نقطه عزیمت اصلی باید یافتن همین پاسخ برای چرایی این ناکامی باشد. چرا سیاست‌گذاری های موجود کامیاب نبودند؟  اگر فعلا فرض را بر اولویت توسعه سیاسی بر اقتصادی قرار دهیم،شاید بتوان فرمولی در این زمینه مشخص کرد که آینده ای بهتر را به تصویر می‌کشد. تجربه های تاریخی دولت مقتدر توسعه‌گرا، تجربه ای است که بسیاری از کشورها را به سلامت به وادای توسعه رسانده است. مطالعه در کشورهایی که در چند دهه گذشته به توسعه سیاسی و اقتصادی مطلوب رسیده اند، نشانگر تجربه موفق دولت مقتدر توسعه گرا در این وادی بوده است. از کره جنوبی تا مالزی یا ترکیه حتی برخی کشورهای پساشوروی یک دوره کوتاه پیشا دموکراسی را تجربه کرده و سپس وارد توسعه سیاسی- اقتصادی شدند.  پیش نیاز جامعه دموکراتیک، وجود دولت مقتدری است که آرمان توسعه را در میان مدت ( طرح چند ساله) در دستور کار قرار داده باشد. دولتی مبتنی بر دیوان سالاری قدرتمند و سریع، توانِ دفاعی و استقلال نسبی در عرصه تصمیم‌گیری بین المللی است. تنها یک دولت قدرتمند که در عمل و نه شعار، خواهان توسعه باشد، اراده ای جدی برای مقابله  فساد داشته باشد و امتیازهای گروهی و شخصی را الغاء،و اقدام به سیاست گذاری کند، قادر به حصول توسعه کامل است. دولت های ضعیف و بی برنامه نه قادر به برنامه ریزی اند و نه قادر به سیاست گذاری. لازمه سیاست‌گذاری به نظر می رسد لازمه زمان بندی و سیاست های توسعه ابتدا اصلاح ساختار دولت و دیوان به شکلی است که بتوان دولتی مقتدر و توسعه‌گرا را در کمترین زمان ممکن پیکربندی کرد. دلیل این تقدم این است که بدون وجود ساختار مطلوب، امکان اجرای هیچ برنامه ای نیست. اگر برنامه های توسعه قبلی شکست خورده اند دلیل آن فقدان همین وصف است. نظام سیاست‌گذاری از سه رکن اصلی تشیکل می شود. در نبود هریک از ارکان این مثلث هر نوع سیاست‌گذاری احتمالا به شکست خواهد انجامید و یا نیمه کاره رها خواهد شد. این ارکان عبارت اند از: متن سیاست گذاری، یا برنامه توافق شده در ارکان تصمیم گیری، دیوان سالاری منظم، سریع و مبتنی بر سلسله مراتب و در ...