رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • السبت ۳ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 15 May
آنچه نقشه در مورد روسیه به ما می‌گویند

پوتین، روسیه و جبر جغرافیا

ولادمیر پوتین ادعا می‌کند که مردی با خداست. بزرگ ترین حامی کلیسای ارتودوکس روسیه. اگر اینطور باشد حتماً هر شب قبل از خواب حین دعا از خدا می پرسد «چرا در اوکراین کوه نیافریدی؟» اگر خداوند در اکراین کوهستانی خلق کرده بود گستره‌ دشتی که به نام دشت اروپای شمالی می شناسیم صحنه مساعد حمله های پی در پی به روسیه نمی شد.د

وقتی اتحاد جماهیر شوروی از هم پاشید، جغرافیا انتقامش را از ایدئولوژی شوروری گرفت و تصویری منطقی تر بر نقشه نقش بست. تصویری که در آن کوهستان ها، رودخانه ها، دریاچه ها و دریاها مشخص می‌کنند مردم کجا زندگی می کنند، کجا از هم جدا شوند و در نتیجه، به چه ترتیبی زبان‌ها و رسوم مختلف را شکل می‌دهند. استثنای این قانون «ستان»ها هستند. مانند تاجیکستان که مرزهایشان را استالین آگاهانه و با این قصد رسم کرد که مطمئن شود در هر کشور اقلیتی پرجمعیت از دیگر کشورها حضور دارد.

ولادمیر پوتین ادعا می‌کند که مردی با خداست. بزرگ ترین حامی کلیسای ارتودوکس روسیه. اگر اینطور باشد حتماً هر شب قبل از خواب حین دعا از خدا می پرسد «چرا در اوکراین کوه نیافریدی؟» اگر خداوند در اکراین کوهستانی خلق کرده بود گستره‌ دشتی که به نام دشت اروپای شمالی می شناسیم صحنه مساعد حمله های پی در پی به روسیه نمی شد.در حال حاضر پوتین چاره‌ای ندارد باید نهایت کوشش را بکند که دست‌کم کنترل دشت غربی را به دست بگیرد. موقعیت‌های جغرافیایی، رهبران را زندانی و انتخاب هایشان را محدود می‌کند جا برای ابتکار عمل کمتر از آن این است که انتظارش را دارید. هر ملت بزرگ و کوچک دیگر هم در همین شرایط است. همین وضعیت برای امپراطوری آتن و ایران و بابل و حتی پیش از آن هم صدق می کند.

زمینی که روی آن زندگی می‌کنیم همواره به زندگی ما شکل می‌دهد. جنگ، قدرت، سیاست و توسعه اجتماعی انسانها در گرو همان زمینی است که اکنون تقریباً جای جایش را تسخیر کرده اند.

مولفان هرگاه بخواهند به قلب روسیه دست یابند اغلب به مشاهده دقیق وینستون چرچیل درباره روسیه اشاره می کند که در سال ۱۹۳۹ بیان کرد: «روسیه رازیست پیچیده در دل معمای نهفته درون بغرنجی».

اما فقط معدودی از نویسندگان جمله را کامل و تا انتها ثبت می کنند: «اما شاید کلیدی داشته باشد این کلید منافع ملی روسیه است». هفت سال بعدچرچیل از این کلید برای گشودن آن معما استفاده کرد و گفت: «مطمئنم که در نظر روس ها چیزی بالاتر از قدرت و‌ چیزی خوارتر از ضعف نیست مخصوصاً ضعف نظامی».

این جمله چرچیل در مورد روسیه معاصر نیز صدق می‌کند که با وجود پیچیده شدن در ردایی از دموکراسی همچنان ذاتاً اقتدارگرا و منافع ملی در مرکز توجهش قرار دارد.

تیم مارشال، زندانیان جغرافیا

اخبار مرتبطنوشته نخست

اقتدار و توسعه

چند نکته در باب دولتِ مقتدر توسعه‌گرا

سالار سیف‌الدینی: اقتصاددان ها، سیاسیون و جامعه شناس‌ها یا بسیاری از روزنامه‌نگاران بارها در مورد «توسعه» همه جانبه سخن گفته اند. برخی توسعه سیاسی را پیش نیاز توسعه اقتصادی می‌دانند و برخی دیگر برعکس توسعه اقتصادی را در اولویت قرار می دهند. هر کدام از دو گروه نیز دلایل متقن و قابل توجهی عرصه می کنند.  اما چه کسی قرار است برنامه توسعه سیاسی یا اقتصادی را پیش ببرد؟ پاسخ دشوار نیست: «دولت». ولی دولت(نظام سیاسی) چگونه می‌تواند توسعه نظام مند را به عنوان الگوی راهبردی محقق سازد؟ پاسخ آن هم دشوار نیست: برنامه ریزی یا آنچه که سیاست‌گذاری می نامیم. اما مگر نه این است که تا کنون دستکم در حوزه اقتصاد، سیاست گذاری‌های دقیقی برای پیشبرد برنامه های توسعه ای تدوین شده است؟ چند درصد از برنامه های توسعه ای که از دهه چهل تا به امروز تدوین و اجرایی شده است محقق شده اند؟ چه میزان از اسناد چشم انداز توسعه به وضعیت آرمانی نزدیک شده اند؟ پاسخ هر چه باشد، امیدوار کننده نیست. شاید نقطه عزیمت اصلی باید یافتن همین پاسخ برای چرایی این ناکامی باشد. چرا سیاست‌گذاری های موجود کامیاب نبودند؟  اگر فعلا فرض را بر اولویت توسعه سیاسی بر اقتصادی قرار دهیم،شاید بتوان فرمولی در این زمینه مشخص کرد که آینده ای بهتر را به تصویر می‌کشد. تجربه های تاریخی دولت مقتدر توسعه‌گرا، تجربه ای است که بسیاری از کشورها را به سلامت به وادای توسعه رسانده است. مطالعه در کشورهایی که در چند دهه گذشته به توسعه سیاسی و اقتصادی مطلوب رسیده اند، نشانگر تجربه موفق دولت مقتدر توسعه گرا در این وادی بوده است. از کره جنوبی تا مالزی یا ترکیه حتی برخی کشورهای پساشوروی یک دوره کوتاه پیشا دموکراسی را تجربه کرده و سپس وارد توسعه سیاسی- اقتصادی شدند.  پیش نیاز جامعه دموکراتیک، وجود دولت مقتدری است که آرمان توسعه را در میان مدت ( طرح چند ساله) در دستور کار قرار داده باشد. دولتی مبتنی بر دیوان سالاری قدرتمند و سریع، توانِ دفاعی و استقلال نسبی در عرصه تصمیم‌گیری بین المللی است. تنها یک دولت قدرتمند که در عمل و نه شعار، خواهان توسعه باشد، اراده ای جدی برای مقابله  فساد داشته باشد و امتیازهای گروهی و شخصی را الغاء،و اقدام به سیاست گذاری کند، قادر به حصول توسعه کامل است. دولت های ضعیف و بی برنامه نه قادر به برنامه ریزی اند و نه قادر به سیاست گذاری. لازمه سیاست‌گذاری به نظر می رسد لازمه زمان بندی و سیاست های توسعه ابتدا اصلاح ساختار دولت و دیوان به شکلی است که بتوان دولتی مقتدر و توسعه‌گرا را در کمترین زمان ممکن پیکربندی کرد. دلیل این تقدم این است که بدون وجود ساختار مطلوب، امکان اجرای هیچ برنامه ای نیست. اگر برنامه های توسعه قبلی شکست خورده اند دلیل آن فقدان همین وصف است. نظام سیاست‌گذاری از سه رکن اصلی تشیکل می شود. در نبود هریک از ارکان این مثلث هر نوع سیاست‌گذاری احتمالا به شکست خواهد انجامید و یا نیمه کاره رها خواهد شد. این ارکان عبارت اند از: متن سیاست گذاری، یا برنامه توافق شده در ارکان تصمیم گیری، دیوان سالاری منظم، سریع و مبتنی بر سلسله مراتب و در ...